Blog
Kwartalne rozliczenie VAT – kto może skorzystać i jakie niesie to korzyści?
Dla kogo kwartalny VAT?
Zgodnie z polskim prawem podatkowym kwartalne rozliczenie VAT mogą stosować tzw. mali podatnicy, zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT – zarówno rozliczający się metodą kasową, jak i ci, którzy nie wybrali tego sposobu.
Kto w rozumieniu ustawodawcy jest małym podatnikiem? To podatnik podatku VAT, u którego w ubiegłym roku podatkowym wartość zrealizowanej sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła równowartości 2 mln euro.
Oczywiście od tej reguły istnieją pewne odstępstwa. Znacznie niższy limit – zaledwie 45 tys. euro – obowiązuje w przypadku podatników prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi lub alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, będących agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu.
Kto nie może przejść na VAT kwartalny? Wyjątki
Obok limitów, ustawodawca zdecydował się również na wprowadzenie katalogu podatników, którzy z kwartalnego rozliczania VAT korzystać nie mogą. Ich listę zamieszczono w art. 99 ustawy o podatku od towarów i usług – znajdują się na niej podatnicy:
1) zarejestrowani przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT czynni przez okres 12 miesięcy (licząc od miesiąca, w którym dokonana została rejestracja);
2) którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach dokonali dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy, chyba że łączna wartość tych dostaw bez kwoty podatku nie przekroczyła w żadnym miesiącu kwoty 50000 zł;
3) którzy w danym kwartale dokonali importu towarów na zasadach określonych w art. 33a ust. 1;
4) w których przypadku w danym kwartale stwierdzono, że wbrew obowiązkowi, o którym mowa w art. 19a ustawy z dnia 6 marca 2018 roku o prawie przedsiębiorców, nie zapewniali możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego.
VAT kwartalny – najważniejsze korzyści
Kwartalne rozliczanie podatku VAT niesie ze sobą szereg korzyści, które doceni każdy przedsiębiorca. O jakich konkretnie zaletach mowa?
● Mniejsze obciążenie administracyjne – zamiast co miesiąc, firmy rozliczają VAT 4 razy w roku, co zmniejsza ilość formalności i pracy administracyjnej. Deklaracje podatkowe za okresy kwartalne składa się w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.
● Możliwość odsunięcia rozliczenia faktury w czasie – składanie kwartalnych plików JPK_V7K pozwala również podatnikowi na rozliczanie faktur kosztowych, od których przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w innych kwartałach. Może taką fakturę rozliczyć w kwartale, w którym ją otrzymał lub w jednym z dwóch kolejnych. Przedsiębiorcy rozliczającemu VAT miesięcznie przysługują zaledwie trzy miesiące na rozliczenie podatku.
● Większa płynność finansowa – mniejsza częstotliwość rozliczeń oznacza poprawę płynności finansowej podmiotu – ma on po prostu więcej czasu na to, by zgromadzić niezbędne środki na uregulowanie zobowiązań podatkowych.
● Bardziej elastyczne rozliczenie – kwartalne rozliczenie pozwala na lepsze dopasowanie harmonogramu płatności do cyklu biznesowego firmy.