Blog
Czym jest i jaką funkcję pełni wskaźnik cen dóbr produkcyjnych (PPI)?
Wskaźnik PPI – co to takiego?
Wskaźnik PPI (ang. Producer Price Index) mierzy średnie zmiany cen dóbr i usług produkcyjnych sprzedawanych przez producentów. To ważny wskaźnik ekonomiczny, który odzwierciedla inflację na poziomie hurtowym i dzięki temu może być używany do przewidywania przyszłych zmian inflacji konsumenckiej (CPI), którą każdy odczuwa w portfelu.
PPI obejmuje ceny materiałów surowych, towarów pośrednich i dóbr finalnych sprzedawanych przez producentów. Głównym celem wskaźnika jest pomiar inflacji na poziomie hurtowym, czyli analiza zmian cen w łańcuchu dostaw od producenta do konsumenta. Kto korzysta z tych informacji? PPI jest wykorzystywany przez różne grupy, jednak do głównych zainteresowanych zaliczamy:
● rząd – wykorzystuje wskaźnik PPI do monitorowania inflacji i podejmowania istotnych decyzji ekonomicznych, w tym m.in. projektowania budżetu państwa na kolejny rok;
● przedsiębiorcy – przedstawiciele biznesu wykorzystują wskaźnik cen producentów przede wszystkim do planowania cen, kształtowania strategii czy zarządzania zapasami;
● inwestorzy – wskaźnik PPI pozwala na ocenę ryzyka inflacji, a tym samym w mniejszym lub większym stopniu wpływa na decyzje inwestycyjne.
Jak interpretować PPI?
PPI jest ważnym wskaźnikiem, który może dostarczyć informacji o trendach w inflacji i gospodarce. Zrozumienie jego znaczenia może pomóc w podejmowaniu lepszych decyzji biznesowych i inwestycyjnych. Między innymi z tych względów warto wiedzieć, jak prawidłowo interpretować PPI.
Trzeba również pamiętać, by zawsze analizować PPI w kontekście innych wskaźników ekonomicznych (m.in. CPI, PKB czy stopy bezrobocia). Pod uwagę należy wziąć także fakt, że zmiany w PPI mogą być różne dla poszczególnych branż.
Co oznacza spadek PPI?
Spadający indeks PPI oznacza deflację na poziomie hurtowym. W praktyce oznacza to, że ceny dóbr i usług produkcyjnych sprzedawanych przez producentów spadają. Może to oznaczać, że popyt na produkty jest słabszy, a producenci konkurują o klientów, obniżając ceny.
Może również sygnalizować przyszłe obniżenie cen dla konsumentów. Spadek PPI i bardziej zaciekła walka o klientów jest w stanie spowodować, że ceny dla konsumentów w przyszłości także zaczną maleć. Warto jednak zaznaczyć, że deflacja na poziomie hurtowym bywa też oznaką spowolnienia gospodarczego – problemów w gospodarce objawiających się chociażby zmniejszonym popytem i spadającym poziomem inwestycji.
Przeczytaj: Optymalizacja kosztów w przedsiębiorstwie – istota i metody.
Co oznacza wzrost PPI?
Wzrost wskaźnika cen producentów oznacza z kolei inflację na poziomie hurtowym. Ceny dóbr i usług produkcyjnych sprzedawanych przez producentów rosną, a to oznacza, że ci muszą płacić więcej za surowce i półprodukty. Koszty te przekładają się na wyższe ceny dla odbiorców hurtowych.
Tym samym spadek wskaźnika może być sygnałem przyszłej inflacji konsumenckiej. Wzrost PPI często poprzedza wzrost CPI, czyli wskaźnika cen konsumpcyjnych. Oznacza to, że rośnięcie cen na poziomie hurtowym może odbijać się na cenach, jakie konsumenci zapłacą za gotowe towary. Oczywiście nie jest to regułą. Może się bowiem zdarzyć, że producenci będą absorbować część wzrostu kosztów, by uniknąć podwyższania cen dla odbiorców końcowych. Może to wynikać z silniejszej konkurencji na rynku lub obranej strategii biznesowej.