Blog
Kto może liczyć na ulgę na kasę fiskalną?
Kto jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej?
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w Polsce dotyczy głównie przedsiębiorców, którzy sprzedają towary i usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. W przypadku osiągnięcia obrotu przekraczającego 20 000 zł rocznie przedsiębiorca zobowiązany jest do posiadania kasy fiskalnej.
Zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, istnieje wiele branż i rodzajów działalności, które są zobowiązane do stosowania kasy fiskalnej bez względu na wysokość obrotu. Należą do nich m.in.:
● usługi gastronomiczne,
● usługi fryzjerskie i kosmetyczne,
● usługi medyczne (np. lekarze, dentyści),
● usługi przewozowe (np. taksówki),
● sprzedaż wyrobów tytoniowych i alkoholowych,
● sprzedaż gazu płynnego oraz części samochodowych.
Kto nie musi stosować kasy? Chociażby przedsiębiorcy, którzy sprzedają wyłącznie na rzecz innych firm (B2B) lub instytucji publicznych, a także podmioty oferujące usługi ubezpieczeniowo-finansowe, prowadzący czynności notarialne czy sprzedaż wysyłkową.
Czym jest ulga na zakup kasy fiskalnej?
Ulga na zakup kasy fiskalnej to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców, którzy są zobowiązani do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Komu przysługuje? Istnieje kilka warunków, które muszą być spełnione, by o ulgę się ubiegać – należą do nich m.in.:
● posiadanie obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej;
● dobrowolne rozpoczęcie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej;
● posiadanie dokumentów potwierdzających zakup kasy oraz dowodu zapłaty całej należności;
● terminowe rozpoczęcie ewidencji – nie później niż 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji;
● ulga dotyczy tylko kas fiskalnych online, które spełniają określone wymogi techniczne, takie jak możliwość przesyłania danych do Centralnego Repozytorium Kas.
Jak skorzystać z ulgi na zakup kasy? To zależy od tego, czy firma jest czynnym czy biernym podatnikiem VAT. W przypadku czynnych podatników VAT ulga jest odliczana bezpośrednio w deklaracji VAT (plik JPK V7). Podatnicy zwolnieni z VAT muszą z kolei złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o zwrot ulgi na wskazany rachunek bankowy. Środki powinny trafić na rachunek w terminie 25 dni.
Ile wynosi ulga na kasę fiskalną?
W 2024 roku ulga wynosi do 90% wartości zakupu kasy (bez podatku), jednak nie może przekroczyć 700 zł na jedną kasę. Co w sytuacji, gdy podatnik potrzebuje kilku kas do prowadzenia swojego biznesu? Ulga przysługuje na zakup każdej z nich. Należy jednak pamiętać, że przysługuje tylko tym podatnikom, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie sprzedaży w terminach określonych przepisami oraz zakupili kasy w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży.
Kiedy konieczny jest zwrot ulgi za kasę fiskalną do urzędu skarbowego?
Zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej do urzędu skarbowego jest konieczny w kilku sytuacjach, które są ściśle określone w przepisach prawa.
1) Likwidacja działalności – przedsiębiorca musi zwrócić ulgę, jeśli zdecyduje się na likwidację działalności gospodarczej przed upływem 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży.
2) Brak przeglądu technicznego – zwrot ulgi jest również wymagany, gdy przedsiębiorca nie podda kasy fiskalnej obowiązkowemu przeglądowi technicznemu w terminach określonych przepisami (co najmniej raz na 2 lata).
3) Brak połączenia z Centralnym Repozytorium Kas – w przypadku trwałego i zrealizowanego bez zgody naczelnika urzędu skarbowego wyłączenia przesyłu danych z kasy konieczny będzie zwrot ulgi.
Zwrotu należy dokonać do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miały miejsce okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu.