Blog
22-02-2021
Jak faktoring zapewnia bezpieczeństwo mikroprzedsiębiorcom?
Wielu przedstawicieli małego biznesu zmagając się z utrzymaniem płynności finansowej, nie decyduje się sięgać po usługi faktoringowe, gdyż nie ma odpowiedniej wiedzy na temat tej usługi. Postrzega ją jako zarezerwowaną dla dużych firm lub obawia się wysokich kosztów. Czy obawy te są uzasadnione? Czy faktoring może się dobrze sprawdzić w mikroprzedsiębiorstwie i skutecznie wspierać zarządzanie jego płynnością?
Z artykułu dowiesz się:
Wyzwania, z jakimi mierzyć się muszą mikroprzedsiębiorstwa
- nieterminowe płatności
- dostosowanie się wymagań rynkowych
- problemy z utrzymaniem płynności
- kilka słów o samym faktoringu
- faktoring nie jest rozwiązaniem wyłącznie dla dużych podmiotów
- najważniejsze zalety dla mikroprzedsiębiorstwa
- kilka słów na temat kosztów i zalet z perspektywy małej firmy
- co wpływa na koszty faktoringu
Wyzwania, z jakimi mierzyć się muszą mikroprzedsiębiorstwa
Prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza tej na niewielką skalę, jest dziś sporym wyzwaniem. Zadanie to utrudniają nie tylko wysokie koszty prowadzenia biznesu, lecz także ogromna konkurencja rynkowa, duża niepewność, często brak doświadczenia oraz prawidłowego przygotowania do roli przedsiębiorcy. Niewielka skala biznesu to zwykle niewielkie przychody. Istnieje zatem ryzyko, że nawet ich nieznaczne uszczuplenie może poważnie naruszyć kondycję finansową firmy, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jej upadku.
Trudniejsze położenie małych przedsiębiorstw względem dużych podmiotów potwierdza chociażby przeprowadzone w maju ubiegłego roku ogólnopolskie, przekrojowe badanie KRD – „KoronaBilans MŚP”. Wynika z niego, że niemal połowa przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich firm oceniała swoją aktualną sytuację ekonomiczną jako złą. Raport wskazuje też na istnienie prostej zależności – im większa firma, tym mniejsze problemy ekonomiczne.
Jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą, doskonale zdajesz sobie sprawę również z tego, jak istotne i trudne zarazem jest zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa – i to nie tylko w warunkach pandemicznych. Zawsze należy być przygotowanym na możliwość wydłużania terminów zapłaty przez kontrahentów, czy nawet ich niewypłacalność. Mając na uwadze powyższe, warto pomyśleć nie tylko o dywersyfikacji przychodów i uniezależnieniu się od niewielkiej liczby kontrahentów, lecz także zaznajomić się z ofertą usług i produktów finansowych wspierających zarządzanie płynnością finansową.
Czy faktoring jest dostępny dla małych firm?
Jedną z usług finansowych wartych rozważenia w kontekście zarządzania płynnością finansową przedsiębiorstwa jest faktoring, czyli możliwość sprzedaży nieprzeterminowanych faktur z odroczoną płatnością firmie faktoringowej. Decydując się na skorzystanie z faktoringu, możesz niemalże natychmiast otrzymać należne środki i przeznaczyć je na bieżące wydatki lub inwestycje.
Zależy ci na czasie?
Wybierz faktoring ekspres, a środki z finansowanej faktury otrzymasz na konto nawet w 5 minut.
Ciekawym rozwiązaniem jest również faktoring zaliczkowy, który zagwarantuje ci środki niezbędne do rozpoczęcia realizacji usługi (np. zakup materiałów).
Jeśli nie chcesz, żeby twój kontrahent dowiedział się o finansowaniu faktury, zdecyduj się na faktoring cichy. Dzięki niemu nikt nie dowie się o twoich problemach z utrzymaniem płynności.
Choć może się wydawać, że faktoring zarezerwowany jest wyłącznie dla dużych podmiotów i tylko przy dużej skali biznesu, korzystanie z niego jest uzasadnione ekonomicznie, z powodzeniem sięgać po niego może każdy – w tym również mikroprzedsiębiorcy czy freelancerzy.
Faktoring może zapewnić im nie tylko płynność finansową i tym samym skutecznie przeciwdziałać zatorom płatniczym, ale też pozyskać niezbędne środki na bieżące zobowiązania, rozwój czy inwestycje. Co więcej, faktor może wyręczyć mikroprzedsiębiorcę w bieżącym monitorowaniu spływu należności, motywowaniu kontrahentów do terminowej spłaty zobowiązań, a w skrajnych przypadkach nawet windykowaniu należności. Wybierając faktoring w NFG i zlecając sprawę do windykacji liczyć możesz na wsparcie Kaczmarski Inkasso - najstarszej firmy windykacyjnej w Polsce.
Jak faktoring zapewnia bezpieczeństwo mikroprzedsiębiorcom
- Reguluje spływ gotówki i polepsza płynność finansową
- Jest narzędziem prewencyjnym, dzięki monitoringowi płatności faktur kontrahentów
- Zapewnia wsparcie windykacyjne wobec nierzetelnych kontrahentów
- Zapewnie bezcenny w biznesie spokój i otwiera możliwości rozwoju dla firmy
Faktoring dla małych firm – ile to kosztuje?
Faktoring to szansa na szybkie uzyskanie środków niezbędnych do kontynuowania działalności, a także wygoda i minimum formalności. I choć mogłoby się wydawać, że tak elastyczna forma finansowania biznesu musi być kosztowna, rzeczywistość pokazuje, że nie jest to regułą. Stawki prowizyjne kształtują się na poziomie nawet kilkunastu złotych za każdy sfinansowany 1 000 zł na 30 dni. Co więcej faktoring jest usługą kompelsową, na którą składa się wspomniany wyżej monitoring płatności. Pamiętaj też, że koszty usługi możesz odliczyć od podatku.
Jakie czynniki mają wpływ na finalną cenę usługi w NFG?
Przede wszystkim:
● wysokość limitu faktoringowego,
● okres finansowania,
● finansowana kwota
● rodzaj faktoringu - np. jawny lub cichy
● stawka prowizyjna,
● zakres dodatkowych usług (np. monitoring płatności, usługi windykacyjne itd.).
By zorientować się, na jaki koszt usługi należy się przygotować, odwiedź nasz kalkulator faktoringu.