Blog
Dobry pomysł na biznes w 2023 roku
O czy pamiętać, szukając pomysłu na biznes?
Rejestracja działalności gospodarczej nie jest ani kosztowna, ani czasochłonna. Nim jednak dojdziemy do tego etapu, musimy znaleźć pomysł na biznes. Oczywiście nie oznacza to, że idea musi być przesadnie oryginalna czy wręcz nowatorska. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na sprawdzony format biznesu, o ile tylko dostrzeżemy na rynku odpowiednią niszę. Co więcej, pomysł i model biznesowy wcale nie muszą być nasze – biznes można bowiem prowadzić na licencji. Wiele znanych marek oferuje systemy franczyzowe i pozwala przedsiębiorcom prowadzić biznes pod rozpoznawalnym szyldem według jasno ustalonych reguł.
Poszukując odpowiedniego pomysłu na biznes, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów. Jednym z najważniejszych są niewątpliwie kwestie finansowe. Uruchomienie własnej restauracji to na ogół wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Próg wejścia dla działalności handlowej czy usługowej jest zwykle kilkukrotnie niższy. Należy oczywiście przeanalizować nie tylko koszty wejścia, ale również koszty prowadzenia biznesu. Może się bowiem okazać, że utrzymanie biznesu do momentu, kiedy pojawią się pierwsze zyski, przekroczy nasze możliwości finansowe.
Poza kwestiami finansowymi uwzględnić warto również własne doświadczenie, znajomość branży i rynku, na którym planujemy rozpocząć działalność, a także konkurencję. Biznesy, które mają szansę sprawdzić się w dużych miastach, bardzo często nie mają racji bytu w niewielkich miejscowościach czy na wsi. Myli się ponadto ten, kto uważa, że duży kapitał jest niemal gwarancją powodzenia przedsięwzięcia – nawet doskonale zlokalizowana restauracja może okazać się totalną klapą, jeśli zarządzana będzie przez przedsiębiorcę, który zupełnie nie zna branży i specyfiki prowadzenia takiego biznesu.
Pomysł na własną działalność, który ma szanse na powodzenie
Zdecydowanie największe szanse na powodzenie mają przedsiębiorcy, którzy zdecydują się przekuć własną pasję, wiedzę i kompetencje w dobrze prosperujący biznes. W ostatnich latach widać szczególnie dużą aktywność przedsiębiorców w świecie online. Na fali rosnącej popularności zakupów internetowych wielu zdecydowało się na rozpoczęcie przygody z e-commerce. Nie brak również przedsiębiorców, którzy świadczą za pośrednictwem sieci swoje usługi – mowa m.in. o usługach szkoleniowych, mentoringowych, coachingowych, graficznych, SEO, SEM czy contentmarketingowych.
Wiele osób próbuje swoich sił w social mediach, a także w sprzedaży produktów cyfrowych – e-booków, własnych programów czy aplikacji. Dużo wskazuje na to, że tendencja ta utrzyma się w najbliższych latach i zdalne usługi będą się dynamicznie rozwijać.
Jak finansować rozwój biznesu?
Gdzie szukać środków na start w biznesie? Większość biznesów finansowana jest przy pomocy środków własnych oraz generowanych na bieżąco zysków. Banki na ogół niechętnie decydują się na wspieranie przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają przygodę z biznesem i nie są w stanie udokumentować odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej.
Pomocne mogą być niewątpliwie dotacje i najróżniejsze programy wsparcia dla przedsiębiorców, jednak skorzystanie z nich często wymaga spełnienia szeregu warunków. Ciekawą formą finansowania dla istniejących już biznesów jest również faktoring. Skutecznie wspiera w walce o utrzymanie płynności finansowej, a także pomaga sfinansować niezbędne zakupy czy inwestycje.
Warto przeczytać:
15-11-2022
W jakim celu tworzy się MVP?
10-10-2022