Blog
26-11-2021
Zalety i wady faktoringu
Faktoring to popularne rozwiązanie zarówno w małych, jak i większych przedsiębiorstwach. Skutecznie pomaga on w zarządzaniu płynnością finansową i sprawia, że odległe terminy płatności faktur kontrahentów nie stanowią już problemu dla firmy. Sprawdź, jak możesz skorzystać z faktoringu i dlaczego warto.
Faktoring – czym jest i kto może z niego korzystać?
Zarządzanie finansami firmy z pewnością ułatwia faktoring, czyli usługa polegająca na zamianie faktur z odroczonym terminem płatności na gotówkę. Polega on na przekazaniu przez faktora środków pieniężnych z tytułu dostaw i usług do firmy jeszcze przed uregulowaniem płatności przez kontrahenta. Faktoring pozwala na utrzymanie płynności finansowej niezależnie od terminu płatności zapisanego na dokumencie. Rolę faktora pełni najczęściej firma specjalizująca się w tego typu usługach.
Faktoring jest usługą finansową skierowaną do firm, które wystawiają faktury z długim terminem płatności, co może niekorzystnie wpływać na ich płynność finansową. Należy jednak pamiętać, że faktura powinna być niewymagalna, a więc jej wykup powinien nastąpić jeszcze przed terminem płatności. Faktoring dla firm jest stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku polskim, dlatego może budzić obawy wśród przedsiębiorców. Przed podjęciem decyzji warto więc poznać zalety i wady faktoringu.
Zalety faktoringu
Jedną z podstawowych zalet, dla której coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z faktoringu, jest szybki czas realizacji usługi. Faktoring online umożliwia otrzymanie środków pieniężnych z tytułu należności od kontrahentów nawet w 5 minut. Jest to niebywałe udogodnienie dla firmy, ponieważ zapewnia jej stałe bezpieczeństwo finansowe. Faktoring to przede wszytskim narzędzie do zarządzania płynnością finansową. W prosty sposób pozwala poprawić podstawowe wskaźniki finansowe, co zwiększa pozycję negocjacyjną np. podczas ustalania warunków kredytu z bankiem.
Jest to prosta usługa, która nie wymaga od przedsiębiorcy praktycznie żadnych formalności. Można też skorzystać z usług dodatkowych, takich jak monitorowanie należności czy usługi windykacyjne.
To musisz wiedzieć o faktoringu, zanim skorzystasz z usługi
Przed podpisaniem umowy i ustaleniem limitu faktoringowego przeanalizuj swoją sytuację i poznaj dokładnie ofertę faktora oraz rodzaje faktoringu. Dzięki temu dopasujesz usługę do swoich potrzeb i możliwości i zyskasz dodatkowe ważne narzędzie do utrzymania płynności finansowej przedsiębiorstwa.
W NFG oferujemy wykup 100% wartości faktury netto. U nas koszty są przedstawione transparentnie – nie potrącamy części kwoty z przelewów, za usługę otrzymasz fakturę kosztową. Co więcej, tę fakturę możesz włączyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Zyskujesz zatem podwójnie.
Wady i zalety faktoringu – podsumowanie
Faktoring może znacznie ułatwić Ci zachowanie płynności finansowej. Szybki dostęp do zamrożonych na fakturze pieniędzy pozwala terminowo regulować bieżące zobowiązania, a nawet rozwijać firmę. Skorzystanie z usługi nie wymaga przy tym czasu ani dopełniania szeregu skomplikowanych formalności – pieniądze otrzymasz nawet w 5 minut, a cały proces przejdziesz w 100% online.
Dzięki możliwości wykupu 100% wartości faktury netto przedsiębiorcy otrzymują na swoje konto dokładnie tyle, ile wynosi kwota na dokumencie. Rozliczenie prowizji w formie faktury kosztowej to wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, które skutecznie powinno przekonać niezdecydowanych do skorzystania z faktoringu.