Blog
29-04-2021
Jak sprawdzić swoje indywidualne konto podatkowe?
Jak mówi znane przysłowie: jedynie śmierci i podatków możemy być pewni. A skoro o podatkach mowa, to musimy wiedzieć, na jaki rachunek powinny być one kierowane. Jeszcze do niedawna było to dość nieoczywiste i powodowało wiele pomyłek. Z początkiem 2020 roku wprowadzono tzw. indywidualne konto podatkowe (mikrorachunek podatkowy). Czym jest i gdzie można sprawdzić numer swojego rachunku podatkowego?
Czym jest indywidualny rachunek podatkowy?
Indywidualny rachunek podatkowy, znany również pod nazwą mikrorachunku podatkowego, to nic innego jak konto bankowe przeznaczone do regulowania należności z tytułu PIT, CIT i VAT. Mikrorachunki podatkowe zaczęły obowiązywać od początku 2020 roku, a korzystają z nich podatnicy oraz pracodawcy-płatnicy. Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, najprawdopodobniej z rachunku skorzystasz przy corocznym rozliczaniu PIT, o ile wynikać będzie z niego niedopłata.
Celem wprowadzenia indywidualnych rachunków podatkowych była przede wszystkim chęć wyeliminowania błędnych rozliczeń i przelewów kierowanych na niewłaściwe rachunki bankowe. Korzystanie z mikrorachunków jest niewątpliwie:
- wygodniejsze,
- bardziej intuicyjne (nie ma już konieczności rozliczania podatków na kilku różnych kontach),
- prostsze (swój indywidualny rachunek można w kilka chwil sprawdzić w Internecie),
- szybsze - w każdej chwili, online można uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami.
Generowanie mikrorachunku podatkowego – jak sprawdzić numer konta?
Jeśli rozliczasz właśnie PIT i zastanawiasz się, na jaki rachunek przelać kwotę należnego podatku, skorzystaj z generatora mikrorachunku podatkowego. Jest on dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów i co ważne, niezwykle prosty w obsłudze. W tym miejscu należy podkreślić, by nie korzystać z generatorów udostępnionych na innych stronach internetowych, gdyż można w ten sposób paść ofiarą oszustwa i stracić pieniądze.
W jaki sposób działa generator mikrorachunku podatkowego?
Jego obsługa jest bardzo intuicyjna - wystarczy jedynie wybrać i podać swój identyfikator podatkowy, tj. numer PESEL (osoby fizyczne) lub NIP (przedsiębiorcy).
Pamiętaj, że generator działa w sposób automatyczny, więc jakikolwiek błąd we wprowadzonych przez ciebie danych będzie skutkował wygenerowaniem błędnego rachunku.
Więcej o budowie rachunku bankowego i sposobach jego weryfikacji przeczytasz w kolejnym akapicie.
Co w sytuacji, gdy nie masz jeszcze numeru PESEL lub NIP? Jeśli wciąż czekasz na decyzje o jego przyznaniu, należności podatkowe przelewasz na rachunek bankowy swojego urzędu skarbowego. Aktualne rachunki urzędów również znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Indywidualne konto podatkowe – z czego się składa?
Mikrorachunek podatkowy, podobnie jak każdy inny rachunek bankowy, składa się z 26 cyfr, a jego budowa opiera się na kilku prostych zasadach:
● pierwsze dwie cyfry stanowią tzw. liczbę kontrolną,
● kolejne osiem cyfr to numer rozliczeniowy w NBP, ciąg znaków identyczny dla każdego rachunku – 10100071,
● kolejne trzy cyfry to numer uzupełniający w NBP, który również jest w każdym przypadku dokładnie taki sam – 222,
● kolejna cyfra to oznaczenie identyfikatora podatkowego – 1, o ile rachunek zbudowany jest na bazie numer PESEL lub 2 w przypadku numeru NIP,
● kolejnym elementem składowym rachunku jest numer PESEL lub NIP (w zależności od wartości z poprzedniego punktu),
● na samym końcu rachunku znajduje się odpowiednia liczba zer – tak by jego numer składał się z dokładnie 26 cyfr.
Jak widzisz, budowa mikrorachunku podatkowego jest precyzyjnie zdefiniowana. Stosunkowo łatwo można więc zweryfikować, czy rachunek, na jaki planujesz przelać należność podatkową, jest prawidłowy. Zwróć uwagę na stałe elementy i upewnij się, że zawiera on w sobie twój numer PESEL lub NIP. Oszczędzisz sobie w ten sposób wiele nerwów i niepotrzebnych wydatków.