Blog
Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy?
Zaliczka na podatek dochodowy 2024
Do odprowadzania do Urzędu Skarbowego w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy zobowiązani są podatnicy opodatkowani skalą podatkową lub podatkiem liniowym. O istnieniu takiego obowiązku wprost mówi ustawa o podatku PIT, a dokładniej rzecz ujmując art. 44.1:
„Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4–9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1”.
Ile wynosi zaliczka na podatek dochodowy?
Zaliczka na podatek dochodowy, jak sama nazwa wskazuje, obliczana jest na podstawie dochodu, a więc nadwyżki przychodu nad kosztami ich uzyskania. Przedsiębiorca musi też wiedzieć, od kiedy podatek dochodowy opłacać. Obowiązek odprowadzenia zaliczki powstaje bowiem w miesiącu lub kwartale, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą powstanie obowiązku podatkowego.
Zasady ustalania wysokości zaliczki na podatek dochodowy są bardzo proste. Punktem wyjścia jest ustalenie podstawy opodatkowania, a więc dochodu do opodatkowania, zaokrąglonego do pełnych złotych. Co warto podkreślić, kalkulacji tych dokonuje się narastająco – tj. sumuje się wszystkie przychody i koszty ich uzyskania od początku roku. Uzyskaną w ten sposób kwotę przemnaża się następnie przez właściwą stawkę podatku i pomniejsza o kwotę zmniejszającą podatek oraz sumę zaliczek odprowadzonych w poprzednich miesiącach.
Czy trzeba płacić zaliczki na podatek dochodowy?
Wiedząc już, w jaki sposób ustala się podstawę opodatkowania i jak wylicza wysokość zaliczki na podatek, można zadać sobie pytanie, czy zawsze trzeba płacić zaliczkę na podatek dochodowy. Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Ustawodawca przewidział pewne wyjątki, które szczegółowo opisał w art. 44 ust. 15 ustawy o PIT. Zgodnie z jego treścią jeśli wartość wyliczonej zaliczki jest mniejsza niż 1000 złotych, nie ma obowiązku jej odprowadzania w danym miesiącu. Co jeśli jest wyższa? W takiej sytuacji podatnik zobowiązany jest do przekazania na rachunek Urzędu Skarbowego jedynie różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą wpłaconych już zaliczek.
W jakich terminach odprowadza się zaliczki na podatek dochodowy
Obowiązujące przepisy podatkowe wskazują na istnienie trzech różnych rodzajów zaliczek na podatek dochodowy:
● zaliczki miesięczne,
● zaliczki kwartalne,
● zaliczki uproszczone.
Miesięczne zaliczki na podatek dochodowy
Zaliczki miesięczne są bezsprzecznie najpopularniejsze – stanowią podstawową formę rozliczeń. Co warto podkreślić, nie ma konieczności zgłaszania w Urzędzie Skarbowym wyboru właśnie tego wariantu opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Zgodnie z treścią art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych miesięczne zaliczki „podatnik jest obowiązany wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał dochód, a za grudzień – przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania”.
Kwartalne zaliczki na podatek dochodowy
Alternatywą dla zaliczek miesięcznych są zaliczki kwartalne, które podatnicy również zobowiązani są do opłacania do 20. dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału. W praktyce oznacza to, że zaliczka za pierwszy kwartał musi zostać opłacona w terminie do 20 kwietnia, a kolejne odpowiednio do 20 lipca, października i stycznia roku następnego. Kto może kwartalnie opłacać zaliczki na podatek dochodowy? Zgodnie z obowiązującymi przepisami mali podatnicy, których wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła równowartości 2 mln euro, a także podatnicy, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą.
Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy
Ustawa o podatku PIT przewiduje również zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej. Zaliczki te są obliczane jako 1/12 kwoty podatku zapłaconej w poprzednim roku podatkowym lub jeszcze wcześniejszym, jeżeli w roku ubiegłym dochód nie wystąpił lub był na tyle niski, że nie powodował powstania obowiązku odprowadzenia podatku. Podatnicy uzyskujący dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą bez uprzedniego zgłoszenia stosować uproszczone zaliczki – o wyborze uproszczonej formy zaliczek na podatek dochodowy podatnik informuje w składanym zeznaniu rocznym. Z opcji tej nie mogą skorzystać ryczałtowcy oraz przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z biznesem.
Jak opłacić podatek dochodowy
Opłacenie zaliczki na podatek dochodowy nie różni się niczym od realizacji innego przelewu podatkowego. Należy pamiętać nie tylko o prawidłowym ustaleniu wysokości należnej zaliczki, ale również wykorzystaniu stosownego formularza / przelewu podatkowego oraz dotrzymania ustawowych terminów. W formularzu przelewu należy wskazać właściwy Urząd Skarbowy względem swojego miejsca zamieszkania, zaś należność podatkową przelać na indywidualny rachunek podatkowy służący do realizowania płatności z tytułu PIT, CIT i VAT – tzw. mikrorachunek podatkowy.