Blog
25-05-2021
Czy faktoring jest zarezerwowany wyłącznie dla dużych firm?
Wielu przedsiębiorców poszukując korzystnych metod finansowania, pomija faktoring, uważając, że jest on kosztowny i dostępny jedynie dla dużych podmiotów. Czy rzeczywiście tak jest? Czy finansowanie faktur naprawdę zarezerwowane jest jedynie dla dużych firm? Oczywiście, że nie! Po faktoring śmiało sięgać może każda firma, która zmaga się z problemami z płynnością finansową, w tym również mikroprzedsiębiorcy i freelancerzy opierający swoją działalność na pojedynczych, nieregularnych zleceniach.
Do kogo kierowane jest finansowanie faktur?
Z usług firm faktoringowych przez wiele lat korzystały przede wszystkim duże i średnie przedsiębiorstwa. Prawdopodobnie z tego względu wielu przedsiębiorców niesłusznie uważa, że faktoring jest usługą zarezerwowaną wyłącznie dla dużych podmiotów lub jest na tyle drogą formą finansowania, że małym podmiotom po prostu nie opłaca się po niego sięgać. Przeświadczenie takie może wynikać również z faktu, że w przeszłości usługi faktoringowe oferowały przede wszystkim banki, przez co faktoring nie był tak dobrze znany, a proponowane warunki ze względu na małą konkurencję nie były zbyt korzystne.
Sytuacja uległa zmianie w momencie, gdy na rynku pojawiły się fintechy (FinTech, czyli Financial Technology to przedsiębiorstwa tworzące nowoczesne rozwiązania z zakresu finansów w oparciu o nowe technologie), takie jak NFG. W efekcie faktoring stał się usługą znacznie bardziej dostępną i tańszą. Rosnąca konkurencja na rynku doprowadziła również do specjalizacji wielu podmiotów oraz stworzenia usług odpowiadających zmieniającym się potrzebom rynku – np. faktoring cichy czy faktoring ekspresowy.
Zmiany, jakie zaszły na rynku, wpłynęły nie tylko na ofertę firm faktoringowych oraz ceny usługi, lecz także na ich dostępność. Dziś po faktoring sięgać może każdy przedsiębiorca, bez względu na to, jak duża jest skala jego działalności. Zarówno duże firmy transportowe czy budowlane, jak i niewielkie podmioty handlowe, usługowe czy freelancerzy. Wszystkie podmioty, które poszukują szybkiego finansowania i mają nieprzeterminowane faktury z odroczonym terminem płatności.
Kredyty dla małych firm – czy zawsze są dostępne?
Co do zasady, produktem pierwszego wyboru dla przedsiębiorców poszukujących środków na sfinansowanie bieżącej działalności lub odzyskanie płynności finansowej jest kredyt bankowy. Warto jednak podkreślić, że jego uzyskanie nie zawsze jest łatwe. Konieczne jest bowiem wykazanie się zdolnością kredytową i odpowiednie jej udokumentowanie. Procedura jest na ogół długotrwała i co gorsza, często kończy się decyzją odmowną. Z problemem takim borykają się przede wszystkim małe podmioty, które w ocenie banków bardzo często nie są wystarczająco wiarygodne, jeśli chodzi o zdolność kredytową.
Biorąc pod uwagę powyższe, przy poszukiwaniu środków na finansowanie działalności warto wziąć pod uwagę ofertę firm faktoringowych. W ich przypadku uzyskanie niezbędnych pieniędzy będzie dużo łatwiejsze i szybsze. Co więcej, faktoring jest formą finansowania, która nie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej i nie jest zabezpieczona na majątku firmy.
Dlaczego warto wziąć pod uwagę faktoring?
Ograniczone do minimum formalności oraz szybka procedura wnioskowania i rozpatrywania wniosku to najważniejsze zalety faktoringu.
Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że czas to pieniądz, więc z pewnością doceni możliwość wnioskowania o potrzebne środki bez zawiłych procedur i w 100% za pośrednictwem Internetu. Oczywiście nie są to jedyne zalety usługi.
- Faktoring nie obciąża bilansu,
- nie wymaga ustanowienia zabezpieczenia na majątku firmy
- i nie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej.