Blog
Co to procedura VAT OSS? Kiedy się zarejestrować i jak płacić? - NFG
Czym jest VAT OSS?
Jeszcze do niedawna polski podatnik, który prowadził sprzedaż na internetowych platformach, a jego odbiorcami były osoby nieprowadzące działalności gospodarczej z innych krajów UE, musiał pilnować obowiązujących limitów. Po ich przekroczeniu konieczne było zarejestrowanie się do VAT w konkretnym kraju, co istotnie utrudniało rozliczenia. Wszystko zmieniło się 1 lipca 2021 roku, kiedy to na terenie całej Unii Europejskiej wprowadzono możliwość rozliczania wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość w ramach procedury OSS (One Stop Shop). Co to oznacza w praktyce? Możliwość rozliczenia takich transakcji we własnym kraju poprzez złożenie stosownej deklaracji do polskiego urzędu skarbowego.
Jak wprowadzona zmiana wpływa na przedsiębiorców? Jest niewątpliwie bardzo korzystna, gdyż istotnie upraszcza dotychczasowe procedury i pozwala dzięki temu zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Dotychczas przedsiębiorcy byli zobowiązani do bieżącego monitorowania limitów sprzedaży zrealizowanej w konkretnych krajach, a w przypadku ich przekroczenia rejestrowania się do VAT w każdym z krajów z osobna. Często wymagało to korzystania z pomocy doradców doskonale orientujących się w przepisach podatkowych danego kraju, co generowało dodatkowe koszty. Dziś wystarczy tylko rejestracja do VAT OSS i jedna zbiorcza deklaracja do krajowego urzędu skarbowego.
Ze względu na miejsce, w którym znajduje się siedziba podmiotu korzystającego z procedury VAT OSS, wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje procedury:
● procedurę unijną;
● procedurę nieunijną.
Zobacz także: Polski Ład zmieni warunki funkcjonowania przedsiębiorstw niezależnie od branży
Procedura unijna VAT OSS – jakie transakcje obejmuje?
Unijna procedura VAT OSS dotyczy transakcji między przedsiębiorcami z państw członkowskich Unii Europejskiej. Umożliwia przedsiębiorcom zarejestrowanym w jednym z państw członkowskich rozliczanie i płacenie VAT od transakcji B2C (business-to-consumer) w jednym miejscu. Jak to działa w praktyce? Przedsiębiorca składa deklarację VAT OSS w kraju swojej rejestracji i opłaca VAT za całe transakcje w ramach UE. Procedura ta upraszcza procesy podatkowe, eliminując konieczność rejestracji i rozliczania VAT w każdym państwie członkowskim, w którym przedsiębiorca prowadzi transakcje.
Procedura nieunijna VAT OSS – jakie transakcje obejmuje?
Nieunijna procedura VAT OSS jest mechanizmem umożliwiającym przedsiębiorcom zarejestrowanym w Unii Europejskiej rozliczanie podatku od towarów i usług w związku z transakcjami B2C z krajami spoza UE w sposób uproszczony. Umożliwia przedsiębiorcom zarejestrowanym w UE na rozliczanie i płacenie VAT od transakcji B2C z krajami trzecimi w jednym miejscu – przedsiębiorca składa deklarację VAT OSS w swoim państwie członkowskim i opłaca VAT za transakcje z krajami trzecimi. Procedura ta upraszcza procesy podatkowe, umożliwiając właścicielom firm skuteczniejsze zarządzanie swoimi obowiązkami podatkowymi w stosunku do transakcji z krajami spoza UE.
Kogo dotyczy VAT OSS?
Rejestracja do VAT OSS jest dobrowolna i zależy od woli przedsiębiorcy. Konieczne pozostaje monitorowanie wartości zrealizowanej sprzedaży wysyłkowej lub świadczonych usług elektronicznych na rzecz osób prywatnych z innych krajów Unii Europejskiej, jednak już nie dla każdego kraju z osobna.
Obowiązujący obecnie limit wynosi 10000 euro. O ile nie zostanie on przekroczony, przedsiębiorcy rozliczają taką sprzedaż w podobny sposób jak sprzedaż krajową, tj. stosując polskie stawki VAT. Po przekroczeniu limitu przedsiębiorca może zarejestrować się do VAT OSS i wystawiać klientom faktury ze stawkami VAT, jakie obowiązują w ich kraju. Nie oznacza to jednak konieczności rejestracji do VAT w tych krajach – zagraniczny podatek VAT mogą odprowadzać do urzędu skarbowego w Polsce.
Możliwość rozliczenia zagranicznego podatku VAT w polskim urzędzie skarbowym, a także zastąpienie wielu deklaracji jedną, rozliczającą sprzedaż zagraniczną we wszystkich krajach unijnych, to niewątpliwie największe zalety procedury VAT OSS.
Jak wystawić fakturę sprzedaży w procedurze VAT OSS?
Wystawienie faktury w procedurze VAT OSS jest podobne do standardowego procesu wystawiania faktur, ale wymaga uwzględnienia dodatkowych informacji związanych z procedurą OSS. Aby poprawnie wystawić fakturę OSS, należy przede wszystkim określić kraj kontrahenta, gdyż ma to bezpośredni wpływ na stawki podatku VAT.
Faktura musi zawierać oznaczenie „VAT OSS” oraz dane sprzedawcy i nabywcy, takie jak nazwy firm, adresy siedzib oraz numery NIP lub VAT UE. Dodatkowo wartości netto i brutto faktury powinny być podane w euro lub innej walucie transakcji. Należy pamiętać, że faktury OSS muszą być numerowane zgodnie z ogólnymi wymaganiami dotyczącymi numeracji faktur oraz zachowane w kopii i wpisane do ewidencji OSS.
Rejestracja do VAT OSS
Podatnicy chcący rozliczać podatek VAT w ramach procedury VAT OSS zobowiązani są do elektronicznego złożenia stosownego formularza. Mowa o formularzu VIU-R (zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury unijnej rozliczania VAT), który zaadresować należy do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, odgrywającego rolę państwa członkowskiego identyfikacji w szczególnej procedurze VAT-OSS. Przy pomocy tego samego formularza dokonuje się aktualizacji danych podatnika oraz wyrejestrowania z procedury.
Po dokonaniu rejestracji przedsiębiorca zobowiązany jest do rozliczania wewnątrzwspólnotowej sprzedaży wszystkich towarów i usług w ramach procedury VAT OSS. Nie ma możliwości, by część sprzedaży rozliczać na dotychczasowych zasadach, a część przy pomocy nowych. Rejestracja nakłada również dodatkowe obowiązki, o których należy pamiętać. Mowa o kwartalnym obowiązku składania deklaracji ze wszystkimi transakcjami objętymi OSS. Co warto podkreślić, deklarację taką złożyć należy również w sytuacji, gdy nie dokonano żadnej sprzedaży – to tzw. deklaracja zerowa. Termin jej przekazania mija ostatniego dnia miesiąca następującego po zakończonym kwartale.
Jakie są korzyści VAT OSS?
Wdrożenie VAT OSS niewątpliwie niesie ze sobą kilka istotnych korzyści – najważniejsze z nich to m.in.:
1. Uproszczenie procedur podatkowych – dzięki VAT OSS przedsiębiorcy mogą uniknąć konieczności rejestracji i rozliczania podatku VAT w każdym z krajów UE, do których sprzedają. Zamiast tego mogą skorzystać z jednej rejestracji do systemu VAT OSS.
2. Ujednolicenie limitów sprzedaż – VAT OSS ujednolica limity sprzedaży do UE, co eliminuje konieczność monitorowania limitów sprzedaży do poszczególnych krajów Unii Europejskiej.
3. Łatwiejsza identyfikacja transakcji – dzięki oznaczeniu „VAT OSS” na fakturach oraz numerowi identyfikacyjnemu NIP lub VAT UE transakcje dokonywane w ramach VAT OSS są łatwiejsze do identyfikacji i śledzenia.
4. Uniknięcie zbędnych kosztów i biurokracji – korzystanie z VAT OSS pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z rejestracją i rozliczaniem podatku VAT w wielu krajach, a także żmudną i czasochłonną dokumentacją.